Digitalizácia na Slovensku resp. ako zarobiť na ľudskej nevedomosti

Autor: Dávid Kozmann | 1.4.2011 o 6:00 | Karma článku: 3,80 | Prečítané:  623x

Každý dnes šetrí, teda aspoň sa o to snaží. Avšak veľké množsto výdavkou v našom živote je zbytočných a priamo súvisia práve s nevedomosťou. Ako to? Objasnenie príde v následujúcich riadkoch na veľmi aktuálnu tému posledných dní a tou je vypínanie analógového vysielania, ktorej sa pevne chopili predajcovia elektroniky. Z jednej strany sa na nás valí reklama z televízie, z druhej strany letáky v schránkach ponúkajúce rôzne set-top-boxy. Menej technicky zdatný človek, alebo starší ľudia sa zľaknú a už utekajú do najbližšej elektro-predajne. Takýto ľudia sú pre predávajúcich ľahkým terčom a žiaľ drvivá väčšina predávačov na ploche predajne je platená províziou z predaja. Tak prečo by Vám nepredal box, anténu či rovno aj televízor aj keď ho možno vôbec nepotrebujete. K tomu Vám ani nepredá pre Vás najlepší produkt, ale ten z ktorého má vyššiu províziu z Vami nadstavenej cenovej kategórie.

Zdá sa Vám to ako zavádzanie zákazníka? Môže to tak vypadať, ale už spomínaný technicky menej zdatný človek nemusí správne opísať technickú situáciu (vybavenosť) svojej obývačky, čoho sa rád chytí predávajúci (vysvetlí si to podľa seba - k "Vašej" spokojnosti) a zrazu máte doma zariadenie, ktoré ste možno ani nepotrebovali a čo je na tom ešte "lepšie", vôbec Vás to netrápi a tešíte sa ako dobre a lacno Vám poradili. Ibaže skutočnú radosť z Vás má predajca a predávajúci a nakoniec aj štát, ktorému sa tiež uleje 20%.

Ale dosť bolo rečí a povedzme si niečo ako neprehlúpiť.

1. Ak už ste majiteľom nového televízneho prijímača tkz. plochých televízorov (LCD, plazma, LED), tak set-top-box sa Vás netýka, nakoľko drvivá väčšina takýchto televízorov má zabudovaný DVB-T tuner v sebe. V prípade, že sa v blízkej budúcnosti chystáte televízor zakúpiť, tak dajte si pozor aby mal DVB-T tuner aj s podporou MPEG4 určenou pre digitálne vysielanie v HD kvalite. V predajni elektra Vám určite povedia, že je to zbytočné a na Slovensku skôr ako za 10 rokov ani nebude takáto služba v prevádzke a predajú Vám výbehový model bez takejto podpory, aby omladili skladové zásoby. Verte však, že až také zbytočné to nebude. Zoberme do úvahy Maďarov vysielajúcich M1 a M2 v HD kvalite už dnes!

2. Ak ste majiteľom satelitného prijímača, tak vedzte, že taktiež nebudete potrebovať set-top-box.

3. Anténa. Šikovná vecička, bez ktorej by bol DVB-T prijímača na nič. Tie dnešné izbové vyzerajú parádne, ale potrebujete novú? Ak máte doma izbovú analógovú anténu, tak ju nevyhadzujte a uvidíte ako pobeží digitálne vysielanie aj na tej či onej dvadsať ročnej anténe. Budete sa diviť. To, že anténa v obchode obsahuje logo DVB-T, je viac menej iba marketingový ťah ako Vás presvedčiť o jej nutnosti.

4. Majitelia káblových poskytovateľov televízneho vysielania sa taktiež nemusia ničoho obávať.

Na záver teda stačí asi povedať, že radšej sa pýtať a byť hlupákom iba päť minút ako sa nepýtať a byť somárom do konca života.

PS: A čo dotácie na set-top-boxy od štátu? Neznie to trochu ako lobovanie za veľko-predajcov elektroniky? Ale toto je asi silná úvaha na piatok...

 

Prajem príjemný víkend a poznamenávam, že článok nie je prvo-aprílový žart, ale smutná realita.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?