Ako správne vybrať multimediálny prehrávač (napíklad pod stromček)

Autor: Dávid Kozmann | 13.12.2012 o 11:43 | (upravené 13.12.2012 o 11:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  191x

V ponuke obchodov môžete nájsť veľké množstvo prehrávačov, od najlacnejších až po ceny siahajúce do nebies, od konzervatívnych designov až po galaktické super vzhľady. Ako sa pri takom množstve správne rozhodnúť? Potrebné je položiť si otázku čo od prehrávača očakávame. Ak ste multimediálny geek a požadujete multiformátovu všestrannosť, isto nemôžete očakávať, že to splní prehrávač za 50€. Ako sa teda správne rozhodnúť?

Veľké množstvo z vás očakáva a uspokojí sa s prehrávačom, ktorý dokáže zhrať komprimované HD/Full HD súbory (mkv). Pravdu povediac, to zvládne už dnes drvivá väčšina prehrávačov, aj tie najlacnejšie. Doba však kráča míľovými krokmi a pri dnešných rýchlostiach internetu, už nie je problém stiahnuť si či spraviť si obraz vlastného BluRay disku (ISO), poprípade celý disk okopírovať na disk aj so štruktúrou (BDMV). A tu sa láme chlieb, nakoľko prehrávanie takto pripravených multimédií, si vyžaduje podporu prehrávača, čím zároveň zvyšujeme cenovú hladinu na 90€ a viac. Doteraz sme sa viac menej bavili iba o obrazovej zložke, rovnako tak dôležitá je aj tá zvuková. Pri videách s vysokým rozlíšením býva zvyčajne pribalený aj kvalitný zvuk ako napríklad DTS, pri BlueRay diskoch často krát (hlavne pri hudobných) aj DTS Master HD. Od prehrávača je potrebné, aby disponoval aspoň DTS dekóderom (stačí aj downmix na 2.0), aby sme sa nemuseli dívať na obraz bez zvuku. V prípade, že ste majiteľom receivera s DTS dekóderom a plánujete prepojiť multimédiálnu krabičku priamo do receivera, tak si lámať hlavu nemusíte. Samozrejmosťou pri výbere "krabičky" by mala byť možnosť pripojenia internetu (kábel/WiFi), aby ste mohli televízor „premeniť“  na smart TV, rovnako tak HDMI výstup (skôr výnimočne nie je).

 

Doleuvedené produkty boli vyberané s ohľadom na hlučnosť (s pasívnym chladením - žiaden vetráčik)

 

A aké sú teda možnosti?

 

Veľmi zaujímavé sú produkty od spoločnosti Xtreamer (Prodigy, Sidewinder 3), ktoré okrem vlastného SW (firmware) ponúkaju Android. Hoc je to skôr iba marketingový ťah, kto má chuť skúmať a zabávať sa, tak isto by mal vyskúšať. Ďalším bonusom je xLive aplikácia, s pomocou ktorej môžete sledovať archívy českých a slovenských TV. Na druhú stranu prehrávače vybavené čipom Realtek 1186 (ako aj Prodigy, SideWinder 3...), majú isté problémy s HDD (treba polistovať na fórach), nie je to nič vážne, ale môže to poriadne nahnevať. Cena prehrávača SideWinder sa pohybuje okolo 115€. Ešte nemôžem nespomenúť podporu 3D (HDMI 1.4).

 

Ako produkt "Best value for money" sa mi javí eGreat EG-R6S, ktorý za cenu zhruba 85€ dokáže zhrať snáď úplne všetko, navyše v tejto cene má aj možnosť sieťového pripojenia (káblom) a rovnako tak ako pri Xtreameroch inštalácia xLive. Je postavený na čipe Realtek 1186, takže môžete očakávať rovnaké problémy ako pri predošlých produktoch, zároveň však aj podporu 3D!

 

Posledným zaujímavým adeptom je DUNE HD TV 101 WiFi, bežiaci na čipe Sigma Designs 8670. Vyladené zariadenie, ktoré splní presne účel na ktorý bol zakúpený. Podľa stránok výrobcu, prehrávač nepodporuje BDMV a BD ISO, avšak stránky recenzujúce tento produkt, túto možnosť uvádzajú ako samozrejmosť (prehratie filmu bez menu). DUNE nepodporuje 3D nakoľko je vybavený iba HDMI 1.3. Možnosti rozšírení sú taktiež menšie, žiaden xLive a pod. Ak však zháňate zariadenie, ktoré nebudete odlaďovať ale používať, tak prehrávač isto splní očakávania. Cena je približne 115€.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.


Už ste čítali?